Diéta segít az IBS-ben

Az Irritábilis bélszindróma igen gyakori bélbetegség ami kellemetlen tünetekkel jár mint a hasmenés vagy székrekedés, gyakori hasi fájdalom, puffadás, hasi görcsök. Senki sincs teljesen tisztában az irritábilis bél szindróma hátterében álló pontos okokkal. Tünetei sokszor étrend, életviteli, és stressz kezelési változtatásokkal orvosolhatóak. Mostani cikkünkben csokorba foglaltuk az étkezési tanácsokat.

Első lépésben a három legegyszerűbb étkezési irányelvet kell minden IBS betegséggel küzdőnek betartani:

  • Étkezzen többször, de rendszeresen

    Próbáljon meg minden nap ugyanabban az időben étkezni, az egészséges táplálkozási ajánlásoknak megfelelően naponta legalább 5 alkalommal étkezzen

  • Mértékletes adagok

    Kerülje a nagyobb mennyiségeket, egyszerre kis adagokat étkezzen, hogy egy étkezés alkalmával ne terhelje a bélrendszerét

  • Megfontoltan

    Szánjon megfelelő időt az étkezéseire, lassan étkezzen, minden falatot alaposan rágjon meg ezzel is kímélve a bélrendszerét.

Az ajánlott vagy éppen tiltott élelmiszerek listája mindig egyénre szabott, ezért célszerű az étkezéseit naplószerűen vezetni, ahol feljegyezheti az elfogyasztott étel nevét, és mennyiségét. Ez a módszer elősegíti abban, hogy megismerje azt, hogy melyik élelmiszer milyen reakciót vált ki a szervezetéből, melynek tükrében, a későbbiekben egészségesebb táplálkozást folytathat.

Előfordulhat, hogy egy egészséges, kiegyensúlyozott étrend és életmódbeli változtatások nem elég ahhoz, hogy a tünetek javuljanak ezért még konkrétabb étkezési változtatásra van szüksége, illetve diétát kell követnie. Segítségül összefoglaltuk, hogy mely élelmiszereket javasolt fogyasztani, és melyiket nem:

Élelmiszerek, melyeknek a fogyasztása nem ajánlott:

  • Zöldségek, gyümölcsök

    száraz hüvelyesek (bab, lencse, sárgaborsó), káposztafélék, olajos magvak (dió, mogyoró, mandula), banán.

  • Gabonafélék

    magas zsír- és cukor tartalmú finomított pékáruk (kakaós csiga, sajtos roló, búrkifli, croissant, tepertős pogácsa, lekváros táska, briós stb.)

  • Tej, tejtermékek

    zsírdús tej, zsíros és füstölt sajtok (márvány, ementáli, Pannónia, trappista, Karaván sajt), juhtúró, zsíros tejföl (20%-os), tejszín, vaj.

  • Húsok, húskészítmények, halak

    zsíros húsok, füstölt húskészítmények, belsőségek, szalonnafélék, zsíros felvágottak (szalámifélék, párizsik, kolbászok, kenőmájasok).

  • Italok

    koffein tartalmú italok, alkoholok

Fogyasztásra ajánlott ételek:

  • Zöldségek, gyümölcsök

    burgonya, sárgarépa, brokkoli, paprika, paradicsom, uborka, fejes saláta, tök, patisszon, cukkíni, padlizsán, cékla, gomba, retek, zöldborsó, zöldbab, zeller, alma, körte, birsalma, őszibarack, narancs, grapefruit, meggy, kajszibarack, ananász, mandarin, málna, eper, ribizli, kivi, szőlő.

  • Gabonafélék

    teljes kiőrlésű búzaliszt, barnarizs, félbarna ill. korpás kenyerek, natúr gabonapelyhek, durumtészták, zabkorpa, búzacsíra.

  • Tej, tejtermékek

    probiotikus joghurt, kefir, sovány- ill. félzsíros sajtok és tehéntúró, zsírszegény tejföl, tojás.

  • Húsok, húskészítmények, halak

    sovány húsok (csirke- és pulykamell, halak, sertéskaraj és comb, borjúcomb, marha bélszín és felsál, vadhúsok), sovány felvágottak (pulykamell-, csirkemell-, selyem-, aszpikos-, gépsonka, csemege karaj).

Fontos figyelmeztetés: A diéta megkezdése előtt minden esetben kérje ki háziorvosa vagy belgyógyásza szakvéleményét a diéta elkezdésének szükségességéről, lehetséges hatásairól és kockázatairól.

 

Fordította és összeállította:
Dr. Bencz Zoltán
Tudományos munkatárs

 

Töltse le ingyen

Dr. SZÉKELY GYÖRGY:
Az irritábilis bél szindróma korunkban c. tanulmányát!

dr. Wacha Judit
Orvosok
IBS teszt
dr. Wacha Judit